Dlaczego chcemy wprowadzać do kultur in vitro rośliny lecznicze?

Metoda wprowadzania roślin do kultur in vitro polega na umieszczeniu odpowiednio wysterylizowanych nasion rośliny, która ze względu na swoje właściwości lecznicze nas interesuje, do specjalnie przygotowanego stałego podłoża, w którym znajdują się wszystkie niezbędne mikro- i makroelementy, dzięki którym nasiono będzie mogło wykiełkować. W projekcie tym zajmujemy się roślinami leczniczymi, gdyż interesują nas produkowane przez nie substancje, możliwość ich pozyskania, a także możliwość wyhodowania kalusa – tanki przyrannej, z której możliwe jest przeprowadzenie powtórnej organogenezy, dzięki czemu można wyhodować całą roślinę z pojedynczej komórki tej tkanki. Pozwala nam to na uzyskanie dużej ilości roślin cennych gatunków.

Jakie są cele naszych badań?

Celem przeprowadzanych przez nas badań jest wyhodowanie z nasion roślin o właściwościach leczniczych, do roślin takich możemy zaliczyć rośliny z rodziny Myrtaceae, do której zaliczają się takie gatunki jak: Leptospermum scoparium (miód z tej rośliny posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, używana jest do leczenia chorób układu pokarmowego) oraz Kunzea ambigua (olejek z tej rośliny używany jest przy podrażnieniach skóry, napięciu mięśni oraz przeciwbólowo). Inną rodziną jest Orchidaceae (storczykowate), z której rośliny od zarania dziejów były wykorzystywane w ziołolecznictwie.

Osiągnięcia:

  • Opracowaliśmy skuteczną metodę sterylizacji nasion wybranych leczniczych gatunków
  • Udało nam się z powodzeniem wysiać nasiona następujących gatunków, o właściwościach leczniczych: Leptospermum scoparium, Kunzea ambigua, Kunzea baxteri